12.02.2016

12.02.2016r rozważanie do słów z Ewangelii Mt 9,14-15

Czym jest post? To pytanie przez wiele lat było dla mnie niewytłumaczalne, w przedszkolu i szkole kazano nam rysować miotły i łopatki- należało przytym napisać będę pomagać w sprzątania, rysowalismy przekreślone radia i słodycze, wykonywaliśmy papierowe skarbonki do których wrzucaliśmy nasze małe ofiarki- ja jednak nie byłam świadoma głębszego znaczenia tych czynów.
Czym dla mnie post jest dziś? Na pewno nie jest już dla mnie pojęciem abstrakcyjnym, jest to dla mnie czas głębszego wejścia w tajemnicę naszej wiary, zwłaszcza w tajemnicę męki i śmierci dzięki którym nastąpiło Zmartwychwstanie, to czas w którym mam okazję by każdego dnia weryfikować swoją relację z Jezusem. 
Ważnymi są w tym czasie post, modlitwa i jałmużna- jednak nie są one u mnie praktykowane z przymusu bo tak nakazuje Kościół - dla mnie to swoisty dar serca- nie podejmuje tych praktyk bowiem z nakzu tylko jedynie z potrzeby serca - chcąc w ten sposób choć minimalnie upodobnić się do Jezusa- ponieważ dla mnie właśnie czas Wielkiego Postu jest tym momentem gdzie stojąc pod krzyżem mam szansę dokonać wyboru - czy chcę rzeczywiście, żyć tak jak mi to nakazuje Jezus przez przykład który mi dał, czy jestem gotowa by całkowicie oddać mu swoje życie i pójść za nim nawet jeśli trzeba będzie na śmierć i mękę- czy jestem gotowa by i w tym się do Niego upodobnić.

5 komentarzy:

 1. Właśnie te działania z dzieciństwa, wtedy niezrozumiałe, przez lata kiełkowały w Tobie i dziś już przynoszą owoce!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmmm możliwe, że masz rację, jednak te działania nie przedstawiały mi istoty Wielkiego Postu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naturalne ze dziecku nie będą teologii wykładać tylko pomalutku drobnymi kroczkami. Na pewno gdzies ci tlumaczono sens wielkiego postu moze na poczatku lat szkolnych. Tego nie pamiętasz, może wtedy mniej się tym przejelas jak to dzieciak. Grunt ze teraz wiesz co z tym zrobić, bo są ludzie którzy mimo dojrzałego wieku tej pory podchodzą do spraw wiery infantylnie.

   Usuń
  2. Mądre słowa - jednak prosiła by anonimy się podpisywały

   Usuń
 3. Dzieci często więcej rozumieją, niż nam dorosłym się wydaje

  OdpowiedzUsuń

Dziekuje za komentarze :)